Μπαρτσελόνα, 24 Απριλίου 2012,

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ της θρυλικής Μπαρτσελόνας και της αγγλικής ομάδας Τσέλσι στο «Καμπ-Νόου», και με ισοπαλία 2-2 η Τσέλσι κατάφερε να προκριθεί στον τελικό  του UEFA Champions League 2012 που θα λάβει μέρος στη Γερμανία. Σκόρερς ήταν ο Ραμίρες και Τόρες. Φαβορί ομάδα ήταν φυσικά η Μπαρτσελόνα και το αποτέλεσμα ήταν έκπληξη για τους φιλάθλους της.

Η Τσέλσι απόδειξε ότι ήταν και συνεχίζει να είναι καλή ομάδα παρ’ όλες τις φήμες που την θέλουν να παίρνει τον κάτω δρόμο. Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρσελόνα είχε πάρα πολλές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς δεν ήταν πετυχεμένες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 2-1. Στο δεύτερο ο Τζον Τέρρι τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα, για ένα ανόητο χτύπημα στον Σάντζεζ και η ομάδα του έπρεπε να συνεχίσει με 10 παίχτες. Ο Λιονελ Μέσσι έχασε μια θαυμάσια ευκαιρία από πέναλτι και ομάδα του έχασε το ηθικό της. Ο Ντρογκμπά ήταν φοβερός και κέρδισε  το κόρνερ με το οποίο βγήκε το χαμένο σουτ του Ιβάνοβιτς. Ο Φερνάντο  Τόρες  έγινε  ήρωας με το γκόλ στο φινάλε.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία τους οι ‘μπλε’ φτάνουν στον τελικό, με την πρώτη να είναι το 2008 στην Μόσχα όπου έχασαν στα πέναλτυ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτετ