Στον κρισιμότερο αγώνα της ημέρας για την Ολλανδία κάτι σαν τελικός, η Ολλανδία κατώτερη των περιστάσεων έχασε από τη καλύτερη της Γερμανία με 2 – 1. Ο Μάριο Γκόμεζ έκανε ότι ήθελε στην άμυνα των Ολλανδών και μέσα σε 30 λεπτά αγώνα έβαλε την ομάδα της χώρας του με 2 γκολ διαφορά μπροστά.  Οι Ολλανδοί στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να αντιδράσουν και πέτυχαν ένα καταπληκτικό γκολ με το Βαν Πέρσι το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να μπορέσουν είτε να ισοφαρίσουν πέρνωντας τον ένα βαθμό, είτε να γυρίσουν το παιγνίδι και να έχουν ελπίδες για πρόκριση στους 8. Έτσι τώρα η Γερμανία προηγείται στον όμιλο με 6 βαθμούς με την Πορτογαλλία και Δανία να ακολουθούν με τρεις. Η Ολλανδία με 0 βαθμούς είναι στη 4η και τελευταία θέση.